Меню Закрити

Вчіться на чужих помилках: що я робив не так, коли був Junior розробником

Розповідає Chris Blakely

Початок кар’єри Junior розробника може будь-кого налякати. Буде багато невідомих викликів, речей, яких треба навчитися, і важких дилем. Іноді ми робимо неправильний вибір. Це природньо, і не треба картати себе, коли так трапилося.

Однак, що ми повинні робити, так це вчитися на цьому. Доки я став Senior розробником я зробив свою частку помилок. Ось сім великих помилок, що я зробив, коли почав працювати як Junior розробник, і як їх уникнути.

Не погоджуйтесь на першу-ліпшу роботу

Якщо ви вчитеся писати код або здобуваєте вищу освіту, отримання першої роботи буде однією з ваших головних цілей. Це світло в кінці довгого тунелю.

А отримати роботу нелегко. Нині більше ніж будь-коли людей намагається влаштуватися молодшими розробниками. Вам треба скласти надзвичайне резюме, пройти через багато раундів інтерв’ю, і цей процес може тривати вічно.

Саме тому зрозуміло, наскільки привабливим може бути стрибок на будь-яку пропозицію роботи, за яку ви хапаєтеся обома руками.

Але це може бути поганий крок. Моя перша робота була далека від ідеалу з погляду навчання та задоволення. Часто розробники казали “ну, і так піде” й часто робили речі наполовину. Існувала система покарань, і мені часто доводилося жертвувати якістю, щоб дотримуватися жорстких термінів. Але найгірше те, що я нічого не навчився.

Я проігнорував застережні знаки на співбесіді, тому що був засліплений можливістю отримати роботу. Усі побоювання було відкинуто, тільки-но я отримав пропозицію з гарною зарплатою.

Ваша перша робота важлива. Вона дає відчути себе справжнім розробником, а досвід та наставництво, що ви отримаєте, підготують до подальшої кар’єри. Ось чому ви маєте ретельно дослідити вакансію та компанію, перш ніж прийняти якусь пропозицію про роботу. Останнє, що вам треба, — це поганий досвід або погані наставники!

Отже, перед надсиланням резюме або прийняттям пропозиції про роботу:

Дізнайтеся більше про компанію

Шукайте компанію в інтернеті, полазьте на їхньому сайті, читайте відгуки. Це дасть вам змогу зрозуміти, чи відповідає компанія вашим цілям і потребам.

Запитайте знайомих

Якщо хтось із вашого кола знайомих працює там або знає когось, хто там працює, поспілкуйтеся з ними. Дізнайтеся, що їм подобається, а що ні, і загалом про їхній досвід.

Ставте правильні запитання на співбесіді

Співбесіда є найкращим шансом отримати відомості про компанію, тож переконайтеся, що ви прийшли озброєні набором запитань до інтерв’юера. Кілька речей, про які ви можете запитати:

  • Запитайте про процес розробки (Які методології вони використовують? Чи роблять код-рев’ю? Підходи до командної роботи?).
  • Запитайте про тестування програмного забезпеченния (Який тип тестування вони виконують? Чи є в них інженери-тестувальники?).
  • Яка в них корпоративна культура (Чи це невимушене середовище? Яка підтримка для Junior розробників?).

Оберіть конкретний стек

Без сумніву, шлях до того, щоб стати повноцінним розробником, може бути заплутаним. Існує безліч мов, фреймворків і доступних інструментів. Помилка, яку я зробив на початку, — намагався вивчити все. Кумедно, що я це припинив, так до пуття й не покращивши своїх знань.

Один час я намагався вивчити Java, потім JQuery, пізніше — C#, а потім — C++…

Замість того, щоб зосередитися на одній мові, я стрибав між ними залежно від того, як мені хотілося на ту мить. Повірте, це дуже неефективний спосіб вчитися.

Я б отримав значно кращі результати й швидше просувався б кар’єрними сходами, якби вибрав шлях або набір технологій і зосередився на їхньому вивченні. Наприклад, якщо ви прагнете стати розробником інтерфейсу, вивчіть JavaScript, CSS/HTML і виберіть фреймворк. Якщо ви зосереджені на backend розробці, знову ж таки — оберіть одну мову та добре її вивчіть. Ви не мусите знати Python, Java і C# одночасно!

Тож звужуйте фокус, обирайте свій шлях і створюйте план, щоб стати професіоналом на вибраному шляху.

Будьте простішими під час написання коду

Отже, ви готуєте проект, щоб показати інтерв’юерам або влаштувалися на свою першу роботу, і працюєте над першим завданням. Ви намагаєтеся зробити все можливе, щоб справити враження. Який найкращий спосіб це зробити? Показати цю супервигадливу техніку кодування, яку ви засвоїли, щоб виконати завдання, чи не так?

Ні, це велика помилка, яку я зробив і яку Junior розробники роблять занадто часто. Найчастіше Junior розробники намагаються винайти колесо чи використовувати складне рішення, аби вразити інших.

Найкращим підходом до написання коду є дотримання простоти. Роблячи усе простіше, ви зможете скористатися перевагами легкого для читання та підтримування коду (наступний розробник, що працюватиме після вас, це оцінить!).

Життя — це більше, ніж код і робота

Перша погана звичка, із якою я зіткнувся, — не перемикатися. Я часто забирав ноутбук додому після робочого дня. Я сидів годинами, намагаючись завершити завдання або виправити помилку, хоча це могло зачекати до завтра. Не дивно, що я почувався спустошеним і знервованим.

Однією з причин, чому я так робив, було бажання завершити все якомога швидше. Тоді як насправді я мав би усвідомити, що робота — постійний процес, і найчастіше вона може зачекати до наступного робочого дня. Важливо вимикатися та пам’ятати про інші речі в житті — друзів, родину, хобі й розваги. Звісно, якщо вам подобається писати код до ранку, — на здоров’я! Але, якщо це не радує — спробуйте зупинитися й зробити щось інше.

Не бійтесь говорити: “Не знаю”

Легко застрягнути на проблемі або завданнях, які ви намагаєтеся завершити, це відбувається постійно, навіть із найдосвідченішими розробниками. Помилка, яку я робив, коли був Junior розробником, — не говорив: “Не знаю”. Коли керівництво запитувало мене про щось, у чому я не тямив, я блефував замість того, щоб сказати: “Я не знаю”.

У мене було відчуття, якщо скажу: “Я не знаю” — люди подумають, ніби я не знаю, що роблю. Насправді це не так. Ніхто не знає всього. Отже, якщо вам ставлять запитання, а ви не знаєте відповіді, скажіть про це. Переваги цього:

  • Ви чесні й не вводите в оману людину, яка ставить запитання.
  • Ви дізнаєтеся щось нове, коли вам пояснять.
  • Ви отримаєте повагу колег, адже не всі здатні визнати, що вони чогось не знають.

Не поспішайте

Я певний, що ви чули вислів: “Перш ніж бігти – навчися ходити”. Коли починаєте свою першу роботу як Junior розробник, ви прагнете одразу взятися до справи й отримати великі цікаві завдання. Ви навіть почнете думати про те, як приємно було б перейти на наступний рівень!

Хоча амбіції — це добре, насправді такі речі не трапляються відразу із Junior розробником. На початку вашої кар’єри, найімовірніше, ви отримаєте менші, простіші завдання та баґи, над якими треба працювати. Може, це не найцікавіше у світі, над чим можна працювати, але це потрібно. Це дає змогу стати однією ногою в кодову базу та ознайомитися з процесом. По-друге, це дає змогу вашій команді та менеджерам оцінити, наскільки ви даєте раду роботі як учасник команди і які ваші навички.

Я зробив помилку, коли розчарувався в цих дрібних завданнях і дозволив цьому розчаруванню перешкоджати моїй роботі. Майте терпіння, виконуйте кожне отримане завдання якомога краще, і почнеться більш захоплива робота!

Будьте соціально активними

Спільнота розробників велика. Вона завжди готова допомогти, забезпечити зворотний зв’язок і навіть мотивувати. Бути розробником важко, і це може іноді мати негативні наслідки. Коли я був Junior розробником, було б легше пережити важкі часи, якби я раніше долучився до спільноти.

Долучення до спільноти — це також чудовий спосіб вчитися. Ви можете робити свій внесок до проектів із відкритим кодом, подивитися, як хтось інший пише код, як розробники спільно працюють над проектами. Ці навички ви можете використати в щоденній роботі, і вони зроблять вас кращим розробником у перспективі.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

1+

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: