Меню Закрити

Як, не маючи досвіду, влаштуватися на роботу програмістом

Розповідає Aphinya Dechalert

З кожним роком усе більше людей обирають шлях самонавчання, щоб опанувати програмування, причому більшість із них це роблять задля зміни кар’єри. А інші — нещодавні випускники вишів, які витратили чималу суму на вищу освіту. Однак, незалежно від вашого минулого, одержання цієї жаданої першої роботи може бути настільки не менш складним, ніж вивчення самого програмування.

Отже, як вам одержати першу роботу програмістом без попереднього досвіду?

Як людина, що була частиною процесу наймання ІТ-працівників, назву три основні речі, які цікавлять роботодавця при відборі потенційних кандидатів, особливо без попереднього досвіду.

Покажи мені гроші!

Ні, насправді не показуйте нам свої гроші (хабарництво, зазвичай, не схвалюється). Натомість, покажіть нам, чому варто інвестувати наш час і гроші у вас. Пам’ятайте, ви все ще новачок у грі й маєте багато чого навчитися. Завдання, на які у вас може піти цілий тиждень, аби розібратися, досвідчений розробник може виконати менш ніж за годину.

Отже, покажіть нам, що у вас є: ваші знання; що ви зробили, щоб їх одержати; як ви працюєте, щоб розширити ці знання.

Диплом свідчить, що ви відповідальна людина (зазвичай) та одержали певний рівень знань. Однак, він не завжди демонструє, що саме ви знаєте.

Мова йде про особисті проекти. Неважливо, якщо вони малі, головне — мати, що показати, якесь підтвердження, що ви можете робити те, про що говорите. Покажіть нам свій GitHub, персональний сайт, покажіть роботу, яку зробили для знайомого, тому що вам треба щось для вашого портфоліо.

Ми знаємо, що у вас немає жодного попереднього досвіду роботи. Він є в нас. А ви маєте дати нам підставу, аби найняти вас. Не те, що ми не хочемо наймати когось, хто раніше не працював за гроші. Справа в тому, що нам часто не дають нічого, аби переконати нас.

Тож дайте нам причину!

Ставлення — це все

Отже, ви навчалися самостійно. Що означає багато прогалин і дірок — але це добре. З усіма цими фреймворками, бібліотеками, оновленнями, новими ідеями, старими ідеями, способами мислення й усілякими штуками, що не викладаються у вишах, кожен програміст, по суті, також самоук.

Швидкість того, як кожен програміст долає цей шлях і безліч його відгалужень, визначається ставленням. Саме в цьому полягає відповідь, чому програміст може застрягнути на середньо-проміжній позиції на кілька років, а новачок просувається вгору менш ніж за два роки.

Не чекайте просування по службі тільки на основі стажу. Хоча це може зіграти роль, але не завжди гарантує справжню глибину знань і визначає великий розрив між якістю розробників на ринку. Хороший апетит до навчання — це те, що допоможе вам триматися попереду. Відкритий розум дає змогу бути гнучким у роботі.

Тож як вам це показати? Найпростішим способом є участь в обговореннях. Reddit, технічні форуми, групи Facebook, Stack Overflow, Medium, Qoura, ваш власний блог — ставте запитання, давайте відповіді, будьте активними й залишайте цифровий слід для того, щоб ми вас загуглили. Допоможіть іншим, навіть якщо ви не почуваєтеся достатньо кваліфікованим. Просіть про допомогу, хоч і почуваєтеся ніяково.

Це також спосіб приєднатися до спільноти. Хто знає, ви навіть можете бути рекомендовані для позиції людиною, із якою ви спілкувалися. Це звучить як кліше, але так трапляється. Заявники, які приходять до нас через мережеві рекомендації, часто мають вищу позицію, ніж анонімні резюме. Ця маленька додаткова інформація дає відчуття, що ми вже вас знаємо й можемо довіряти — навіть якщо ви все ще новачок.

Опануйте основи

Існують певні основи в програмуванні, які потрібно вивчити, але про них не часто згадують у колах початківців. Вивчайте мислення за принципами SOLID у комплексі з об’єктно-орієнтовними, функціональними й процедурними парадигмами.

Практично застосовуйте його в своєму коді якомога більше.

Навчіться використовувати Git. Дізнайтеся, як використовувати бази даних. Є певні способи мислити, писати та використовувати код як інструмент комунікації для передавання ваших думок іншим розробникам у команді.

Ось вичерпний посібник, якщо ви застрягли й потребуєте допомоги.

Аби добре заробляти — треба писати гарний код

Якщо ви вже віддавна шукаєте й досі не одержали першу роботу, програмуйте й далі. Що більше програмуєте, то більше досвіду матимете, і зрештою, розблокуєте цей невидимий замок досягнень завдяки загальній кількості напрацювань.

Коли ви новачок, кількість коду, який ви створюєте, має значення. Насправді, що більше коду ви пишете, то краще для вашого зростання. Це може здатися протилежним тому, про що говорять середні та старші програмісти (менше — краще), але іноді потрібна просто кількість, щоб зрозуміти й помітити помилки, пастки, погані моделі та неефективність. Це особистий процес, через який проходять усі програмісти — такий собі обряд ініціації, який можна відчути на робочому місці та поза ним. Коли роботодавці підбирають працівників, то зазвичай шукають джуніорів, яких не треба багато навчати, але з максимальним потенціалом продуктивності та зростання.

Ви завжди вважатимете ідеальним своє останнє напрацювання, але це не так. З часом код псується, а ваші знання розширюються.  За тиждень або місяць у вас з’явиться можливість подивитися на історії жахів, які ви створили, сміятися з власної простакуватості та відчувати себе після цього трохи кращим програмістом.

На завершення

Менші компанії поступливіші, коли йдеться про досвід. Проте ви все одно маєте гідно презентувати себе  — як і для будь-якої іншої роботи. Спробуйте подумати про це з погляду роботодавця й запитайте себе: “Я б найняв себе?”

Якщо ні, то чому? Які прогалини? Яких  навичок бракує і що ви можете зробити, щоб заповнити порожнечу? Ви самі є каталізатором, який може  вивести за межі прикрого сценарію. Не нарікайте на це. Не говоріть про це. Не думайте про це. Навіть не візуалізуйте.

Навпаки, зробіть протилежне —  далі пишіть код, створюйте і вчіться. Не маєте досвіду? Це ваш шанс здобути свій власний. Справа в тому, щоб і далі його здобувати й стукати в різні двері ще. Зрештою, ви опинитеся перед дверима, які відчиняться й дадуть вам увійти в гру.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

1+

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: