Меню Закрити

З якої мови почати знайомство з програмуванням

Розповідає Ariel Camus

Завдяки інтернету будь-хто у світі може навчитися писати код, маючи безкоштовний або дуже недорогий доступ до ресурсів світового рівня.

Хоча це ідеально для тих, хто хоче стати розробником програмного забезпечення, це також створює проблеми — кожен клік веде до нової рекомендованої статті, навчального посібника або відео YouTube для вивчення.

Найкращий спосіб не розпорошуватися — це зосередитися на вивченні однієї мови. Чому? Завдяки досвіду роботи з новими розробниками з більш ніж 50 країн я впевнено можу сказати, що у вас набагато більше шансів отримати роботу з розробки програмного забезпечення, коли ви опанували одну мову, а не знаєте потроху десять різних.

Ви не впевнені, на якій мові зосередитися? Вам пощастило — ця стаття для вас.

Не знаєте, із чого почати? Вивчайте мову загального призначення

Я рекомендую будь-якому новому розробнику, який не знає, із чого почати навчання, обирати з мов програмування загального призначення, оскільки вони широко використовуються й не обмежені однією предметною галуззю.

Python

Простий і невигадливий синтаксис Python робить його чудовою для вивчення мовою загального призначення. Мова підтримує систему динамічних типів, автоматичне керування пам’яттю та багато парадигм програмування, як-от об’єктно-орієнтовану, функціональну й імперативну. Багато прикладних сфер використовують його стандартну бібліотеку.

Веб- і десктопні програми, сервери, машинне навчання та програми штучного інтелекту використовують Python. Він щороку посідає верхні рядки рейтингів мов програмування, а минулого року одержав нагороду “Мова програмування року” в TIOBE Programming Community Index за найвище зростання в рейтингах. Припускаю, що він зросте ще більше у 2019 році.

JavaScript

За даними щорічного опитування розробників на Stack Overflow, понад 70% усіх розробників використовують JavaScript. Він універсальний, може застосовуватися практично в будь-якій сфері програмного забезпечення, є однією з головних мов вебу. JavaScript також підтримує інтерактивні веб-сторінки та є основним для більшості веб-додатків.

JavaScript є мультипарадигмовою мовою та підтримує численні стилі програмування від об’єктно-орієнтованого до функціонального. Він також має величезну кількість фронтенд бібліотек, яка дедалі зростає, як і бекенд бібліотеки. Він настільки популярний, що навіть має фреймворки в галузях, де це не найкращий варіант, наприклад, у розробленні ігор та віртуальній реальності.

Ruby

Подібно до інших мов, Ruby підтримує багато парадигм програмування, зокрема об’єктно-орієнтовану, функціональну й імперативну. Ruby підтримує систему динамічних типів та автоматичне керування пам’яттю. Ruby переважно застосовується у веб-додатках із фреймворком Ruby on Rails, але також використовується в бекенд серверах і для роботи з базами даних.

Однією з найбільших переваг Ruby є її простота для початківців. Це одна з найпоблажливіших мов у списку — ви зможете компілювати та запускати програму до появи проблеми. Також вона проста для розуміння, тому що її синтаксис близький до розмовної мови, і вона може робити те, що й інші мови, використовуючи значно менше рядків коду.

Java

Відоме гасло Java — “писати один раз, запускати будь-де”, оскільки вона працює на будь-якій платформі, що її підтримує. Java є однією з найпоширеніших мов серед нових розробників, а також другою за частотою використання мовою на Stack Overflow.

Java є мультипарадигмовою мовою, що базується на класах. Вона об’єктно-орієнтована й розроблена так, щоб мати якомога менше залежностей у реалізації. Завдяки своїй структурі вона має широкий спектр застосування через використання додатків. Один із найбільш відомих способів використання — розробка додатків для Android, але вона також популярна для десктопних, веб-, серверних і мережевих додатків. Попри те, що синтаксис Java може спочатку збентежити, його освоєння варте того, щоб одержати свою першу роботу розробника.

Маєте на думці певну галузь?

Якщо ви вже маєте певну мету — працювати над машинним навчанням, стати розробником мобільних додатків або приєднатися до стартапу — розгляньте можливість вивчення мови, що відповідає цій меті.

Машинне навчання

Згідно з доповіддю на GitHub Python був найпоширенішою мовою для машинного навчання у 2018 році. Комбінуйте свої знання Python з бібліотекою TensorFlow — і ви матимете вигідну позицію, щоб знайти чудову роботу, пов’язану з машинним навчанням.

Мова програмування R буде ще одним відмінним вибором для машинного навчання. Вона найбільш ефективна для аналізу та управління даними для статистичних цілей. Вона також пропонує численні пакети, які дають змогу легко реалізувати алгоритми машинного навчання.

Розробка мобільних додатків

Якщо вас цікавить розробка мобільних додатків, то доведеться вирішити, для яких пристроїв — Android чи Apple — будете їх розробляти.

Java — найкращий вибір для розробки на Android. Розробка мобільних додатків на Java відрізняється від роботи зі звичайною Java через обмежену потужність смартфонів. Наприклад, звичайна Java-програма працює, доки ви її не вимкнете, а додаток для Android може вимикатися будь-коли, якщо вона не активна.

Від редактора: також варто звернути увагу на Kotlin, оскільки Google назвала його пріорітетним для розробки під Android.

Для iOS рекомендую вам вивчити Swift, офіційну мову Apple для IOS, MacOS та іншого коду, написаного для продуктів Apple. Дехто може порадити Objective-C, оскільки з ним можна створювати графічні інтерфейси користувача та багатофункціональні фреймворки, але я б обрав Swift, оскільки його легше вчити, простіше читати й він рекомендований самою компанією Apple.

JavaScript є ще одним вдалим варіантом для розробка мобільних додатків. У поєднанні з HTML і CSS ви можете створювати програми, які можна конвертувати в платформозалежні додатки за допомогою, наприклад, Cordova. Іншим прикладом є платформа .NET, яку теж можна використовувати для створення додатків та їхнього конвертування за допомогою Xamarin. Звісно, ці приклади ще більше підкреслюють важливість вивчення мови загального призначення.

Яких мов слід уникати?

Є багато інших мов на вибір. Нині найбільш популярні Go, Scala, TypeScript, C++ і Rust.

Однак якщо ви починаєте вивчати розробку програмного забезпечення, слід уникати більшості з них. Багато мов є складними, поглибленими або занадто орієнтованими на одну галузь застосування.

Див. також: Які мови програмування не варто вивчати в 2019 році

Підсумок:

  1. Фокусуйтеся на засвоєнні однієї мови замість вивчення кількох мов одночасно.
  2. Якщо не знаєте, із якої мови почати, обирайте мову загального призначення.

Не напружуйтеся щодо того, яку саме мову вибрати, оскільки для кожної мови є робота. Найважливіше — це ваша мотивація, рішучість і здатність зосередитися на вивченні та засвоєнні обраної вами мови.

Хай щастить!

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

0

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: