Меню Закрити

Шпаргалка з основ Git/GitHub

Vector Graphics by Vecteezy.com

Це базовий посібник, який допоможе вам розпочати роботу з Git і забезпечить міцну основу для подальшого розвитку. Git використовується майже в будь-якому професійному середовищі програмістів, тож що більше ви ознайомитеся з ним, то ціннішими ви будете для роботодавців. До того ж це полегшить вашу щоденну роботу, адже можна буде змінювати комп’ютери й не турбуватися про запис проекту на флешку. Керувати роботою з групами проектів стане значно простіше. Ви колись псували свій код настільки, що відчували: простіше почати з нуля? З контролем версій можна повернутися до стабільної версії, вільної від усіх божевільних ідей, які спали вам на думку о другій годині ночі.

Git і GitHub

Git — це система контролю версій. Це  відкрита система управління версіями, яка запускається в командному рядку. Загалом це означає, що тут зберігається вся історія проекту. Історія вашого проекту та історія цього ж проекту, якщо над ним працюють ваші колеги, мають локальні копії.

GitHub, який зазвичай плутають із Git, є службою хостингу репозиторіїв (сховищ). Можливо, зараз ви не розумієте, що таке репозиторій, але до кінця цієї статті точно збагнете. Насправді в GitHub є багато чого, але зараз ми розглянемо його спрощено. Сюди ви завантажуватимете свою історію за допомогою Git. Це дає змогу вам із колегами отримувати останню копію вашого проекту й одночасно працювати над ним, не заважаючи одне одному.

Починаємо

Перше, що треба зробити — завантажити Git. Користувачам Windows бажано також встановити Git Bash, доступний під час встановлення Git. Користувачам Mac буде цілком достатньо використання Термінала. Після установки перейдіть до GitHub, щоб створити безкоштовний обліковий запис. Тепер у вас є Git, інструмент командного рядка та обліковий запис GitHub, куди ви будете завантажувати свої проекти.

Шпаргалка

Використовуючи Git Bash або Термінал, перейдіть до поточного каталогу проекту. Якщо ви використовуєте Git Bash, можете клацнути правою кнопкою миші на каталозі проекту та вибрати “Git Bash Here”, і він почне працювати в цьому робочому каталозі.

git init 

У вашому проекті буде створено сховище .git. Репозиторій або “repo” — це сукупність усіх змін, що ви зробили в проекті з плином часу, а також історія цих змін. Це перше, що потрібно зробити з новим проектом.

git config --global user.name "Your Name"
git config --global user.email "[email protected]"

Це записує вашу персональну інформацію, яка використовується щоразу, коли ви робите коміт. Це потрібно зробити лише один раз під час першого встановлення Git.

git add filename.extension 

Ця команда додасть файл, який ви вказуєте, до того, що називається “область індексування” або індекс. Думайте про область індексування як про розділ, де все готово, щоб бути переміщеним до вашого сховища.

git add .

Якщо хочете додати все з каталогу проекту до області індексування, ця команда так і зробить замість того, щоб додавати кожен файл окремо.

git add *.html

Якщо треба додати всі файли з розширенням .html до області індексування, варто використовувати цю команду. Розширення можна змінити на будь-яке інше.

git status

Показує, що вже було додано до області індексування та які файли було змінено, щоб додати сюди.

git reset filename.extension

Видаляє зазначений файл з області індексування.

git rm --cached filename.extension

Це видалить файл з області індексування та зробить його невідстежуваним.

git commit -m "опис коміту"

Відображає файли з вашої області індексування та передає їх у локальне сховище. У лапках має бути короткий опис того, що було змінено при кожному коміті. Намагайтеся описати коміт зі скороченими деталями, наприклад: “виправлена ​​помилка, коли ім’я користувача не оновлювалося” — а не просто “деякі зміни”.

touch .gitignore

Це створить файл із назвою .gitignore. Ви можете відкрити цей файл за допомогою текстового редактора й написати імена файлів або каталогів, які хочете ігнорувати при індексуванні. Проігноровані файли не відображатимуться, коли запустите git status, щоб запобігти комітам зазначених файлів.

git branch branchName

Створює те, що називається гілкою. Гілка — це безпосередня копія вашої кодової бази з попередньої гілки, на якій ви перебували (часто – master branch (головна гілка)).

git checkout “branchName”

Дає змогу вам перевірити створену гілку й працювати в ній. Ви можете вносити сюди будь-які зміни до коду. Коли він буде готовий, можете комітити код та відправити гілку в GitHub (див. далі) чи видалити її, якщо щось піде не так або вирішите, що ця функція чи виправлення більше не потрібні.

git merge branchName

У master branch ви можете скористатися цією командою, щоб взяти коміти з гілки, у якій ви працювали, та об’єднати їх із головним сховищем.

git remote add origin https://github.com/userName/project.git

Ця команда задає шлях до віддаленого розміщення вашого сховища. Досі все було в локальному сховищі на вашому комп’ютері. Вам потрібно буде перейти до облікового запису GitHub і створити нове віддалене сховище, із якого ви зможете передавати дані до локального сховища. Після створення віддаленого сховища вам надається посилання — це розміщення, яке використовується в зазначеній команді.

git remote

Список віддалених сховищ, пов’язаних із вашим проектом.

git push -u origin master

Передає локальне сховище до віддаленого сховища. Ця команда має бути написана так, лише якщо робите це вперше.

git push

Те, що ви будете використовувати, щоб передати свій код до GitHub після першого push.

git clone https://github.com/userName/project.git

Якщо у вас немає проекту на комп’ютері, на якому працюєте, це дасть змогу вам клонувати (або завантажити) весь проект до робочого каталогу.

git pull

Якщо ви працюєте з однією кодовою базою разом з іншими користувачами, ця команда дасть вам змогу отримати останню версію з віддаленого сховища й оновити вашу локальну версію, так що ви зможете працювати з останніми оновленнями, оскільки їхні зміни входять до кодової бази.

Висновок

Багато людей не знають, із чого почати знайомство з Git, або вважають, що його важко опанувати, але цієї інформації має бути достатньо, щоб ознайомитись з цією системою управління версіями. Ви швидко побачите переваги, а також підвищите свою цінність як програміста.

Див. також: Знайомство з Git і GitHub: курс молодого бійця

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

0

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: